خداحافظی مایکروسافت با Server 2003

با انتشار اصلاحیه های امنیتی جدید مایکروسافت برای ماه میلادی جولای، این شرکت خدمات پشتیبانی خود را برای سیستم عامل Windows Server 2003 پایان داد و متوقف کرد.

از ۱۴ اصلاحیه منتشر شده در این ماه، ۹ اصلاحیه شامل سیستم عامل Server 2013 نیز می شوند. از جمله اصلاحیه “حیاتی” (Critical) شماره MS15-066 که با سوء استفاده از آن می توان کنترل کامل سیستم را در اختیار گرفت. برای سوء استفاده از این نقطه ضعف فقط کافیست که کاربر به یک سایت دستکاری شده و مخرب کشانده شود.

از ماه آینده، شرکت مایکروسافت هیچ اصلاحیه امنیتی جدید برای سیستم عامل Windows Server 2003 ارائه نخواهد کرد. زمان پایان پشتیبانی از این سیستم عامل از چهار سال قبل اعلام شده بود و در این مدت، کاربران و مدیران شبکه فرصت داشتند تا سیستم های خود را به نسخه های جدیدتری از Windows ارتقاء دهند.

ادامه دادن به استفاده از Windows Server 2003 می تواند از لحاظ امنیتی خطرناک باشد؛ مخصوصا سیستم هایی که به اینترنت متصل هستند. در ماههای آینده، با انتشار اصلاحیه های امنیتی جدید از سوی مایکروسافت برای نسخه های Windows Server وضعیت خطرناک تر خواهد شد. نفوذگران با اطلاع از جزئیات نقاط ضعف جدید سعی خواهند کرد که این نقاط ضعف را در نسخه قدیمی Server 2003 نیز شناسایی کرده و از آنها سوء استفاده کنند.

راهنمایی و راهکارهای مایکروسافت برای ارتقاء به نسخه های جدیدتر Windows Server را می توان در این سایت مطالعه کرد.

دریافت فایلserver 2003