ثواب مایکروسافت، کبابش کرد !

تابستان سال گذشته، شرکت مایکروسافت به طور غیرمنتظره ای اعلام کرد که کاربران مرورگر IE تا ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ فرصت دارند که مرورگر خود را به نسخه ۱۱ ارتقا دهند. مایکروسافت هشدار داد که از آن تاریخ به بعد از IE9 تنها در سیستم های عامل Vista و Server 2008 و از IE10 تنها بر روی Server 2012 پشتیبانی خواهد کرد و نسخه های کمتر از ۱۱ برای کاربران سیستم های عامل ۷، ۸، ۸٫۱، ۱۰، Server 2008 R2 و Server 2012 R2 پشتیبانی نخواهد شد.

پایان پشتیبانی، بدان معناست که دیگر اصلاحیه امنیتی جدیدی برای آنها ارائه نخواهد شد و با انتشار اصلاحیه های امنیتی جدید از سوی مایکروسافت برای نسخه های بالاتر IE، وضعیت خطرناک تر خواهد شد. نفوذگران با اطلاع از جزئیات نقاط ضعف جدید سعی خواهند کرد که این نقاط ضعف را در نسخه های پشتیبانی نشده نیز شناسایی کرده و از آنها سوء استفاده کنند.

به گزارش شرکت مهندسی شبکه گستر به نقل از سایت Computer World، اکنون، پس از گذشت بیش از یک سال از آن اعلام تاریخی، بر اساس آمار شرکت Net Applications، در ماه گذشته، ۵۱/۶ درصد از کاربران از مرورگر IE استفاده می کرده اند، که ۰/۶ درصد کمتر از ماه قبل از آن است. این در حالی است که کمتر از یکسال قبل، سهم مایکروسافت از بازار مرورگرها ۵۹/۱ درصد بوده. افت ۷/۵ درصدی در طی هفت ماه در حالی صورت می گیرد که از آوریل ۲۰۱۰، مایکروسافت هیچ گاه ۹ ماه افت پی در پی را تجربه نکرده بود.

در ماه میلادی گذشته، ۴۹ درصد از مرورگرهای IE، نسخه ۱۱ بوده است. نسخه های IE8،وIE9 و IE10 به ترتیب ۲۲/۷ درصد، ۱۲ درصد و ۹ درصد سهم داشته اند.

هر چند مسائل دیگری نیز ممکن است در کاهش سهم مرورگر IE نقش داشته باشند اما به نظر می رسد اصلی ترین دلیل همان دستور و الزام مایکروسافت به ارتقا بوده باشد. الزامی که برخی کاربران را به سمت مرورگرهای دیگری همچون Chrome هدایت کرده است.

به نظر می رسد مرورگر Chrome بیشترین سود را از این بابت برده باشد. سهم این مرورگر با ۱۰/۳ درصد افزایش در این دوره ۱۳ ماهه به ۲۹/۹ درصد رسیده که بیشترین مقدار در طول حیات این مرورگر محسوب می شود.

البته این افزایش سهم برای مرورگر Chrome تنها از جذب کاربران مرورگر IE حاصل نشده و مرورگر Firefox نیز در این دوره ۱۳ ماهه با ۳/۸ درصد کاهش روبرو بوده است. در ماه سپتامبر سهم مرورگر Firefox به ۱۱/۵ درصد رسید که کمترین میزان از آگوست ۲۰۰۶ است.

به نظر نمی رسد آمدن مرورگر Edge هم کمک چندانی به افزایش شمار کاربران مرورگرها مایکروسافت کرده باشد. مرورگری که تنها بر روی Windows 10 اجرا می شود. در ماه سپتامبر، سهم این مرورگر ۲/۴ درصد بوده است.

به نظر نمی رسد این دو درصد مرورگر Edge ناشی از کم شدن شمار کاربران مرورگرهای Firefox و Chrome باشد. در حقیقت، اینها کاربران IE 11 هستند که سیستم های عامل خود را از ۷ یا ۸٫۱ به ۱۰ ارتقا داده اند.

حتی برخی از کاربران جدیدترین سیستم عامل نیز به سمت مرورگر Chrome آمده اند. در حالی که دو ماه قبل، ۳۹ درصد از کاربران Windows 10 از مرورگر Edge استفاده می کردند، در ماه گذشته این سهم به ۳۶ درصد کاهش یافته است.

جنگ میان مرورگرها بر سر هدایت کاربران به موتورهای جستجوگر و در نتیجه درآمد بیشتر از تبلیغات در این موتورهای جستجوگر است. هر مرورگر موتور جستجوگر خود را دارد. بطور پیش فرض، مرورگر IE از جستجوگر Bing و مرورگر Chrome از جستجوگر Google و مرورگر Firefox حداقل در آمریکای شمالی از جستجوگر Yahoo استفاده می کنند.

تعداد کمتر کاربران IE، یعنی استفاده کمتر از Bing و این یعنی سود کمتر برای مایکروسافت.

منبع : شبکه گستر – اتاق خبر

دریافت فایل :news